Tu nu esti rus Din categoria Bancuri - ArmataUn agent secret american merge in Rusia intr-o bodega si incearca sa-si demonstreze ca nu va fi recunoscut ca nefiind de origine rusa.
Cere in cea mai perfecta rusa un pahar de votca si il bea dintr-o inghititura.
Rusii din bar se uita admirativ la el si zic:
-Tu nu esti rus!
Americanul infuriat ia o balalaica de la unul de pe scena si incepe sa cante la ea ca un mester.
Barmanul si rusii din jur:
-Tu nu esti rus!
Americanul mai incearca un truc. Cere orchestrei sa cante un cazacioc. Si incepe americanul nostru sa danseze ca apucat.
Barmanul si rusii din jur:
-Tu nu esti rus!
Suparat la culme americanul intreaba pe barman:
-De ce tot spuneti ca nu sunt rus?
-Pai de baut ati baut ca un rus, de cantat la balalaica ai cantat ca cei mai meseriasi de la noi, iar de dansat cazacioc n-am mai vazut pe nimeni sa danseze asa de bine.
-Si atunci?
-Pai, noi in Rusia nu avem negri... Adaugat de afrose (34 ani) - Bacau - 10.11.2003
Africa Din categoria Bancuri - BulaBula si prietenul stau la un pahar de vorba. Prietenul intreaba pe Bula:
- Spune bre Africa e departe de aici? La care Bula raspunde:
- Nu cred, pentru ca un coleg de lucru este negru si vine in fiecare dimineata cu bicicleta la fabrica. Adaugat de aladin (21 ani) - Brasov - 16.10.2003
Lasitatea-arma morta Din categoria Perle - EleviDupa moartea paintiilor sai, Creanga si-a trait viata in continuare pana in ultimii ani ai vietii lui.
Din cauza conditiilor grele, Eminescu a murit de foame toata viata.
Rebreanu ne infatiseaza in "Padurea spanzuratilor" o padure plina cu pomi în care spanzuratii tin loc de crengi.
Poetul canta satul de care nu te mai poti desparti odata ce l-ai parasit.
Toma Alimos se razbuna pe boierul Manea care l-a ranit mortal pe la spate cu ajutorul lasitatii. Adaugat de Athelia (15 ani) - Bucuresti - 02.08.2003
Familie sadica Din categoria Bancuri - SadiceTata "sadic" se intoarce acasa si o vede pe mama "sadic" adormind copilul "sadic" dandu-l cu capul de pereti.
Tata "sadic":
-Aoleu, ce faci, vezi ca-i cade caciulita!
Mama "sadic":
-Nu-i cade ca i-am batut-o-n cuie. Adaugat de alis (21 ani) - Bacau - 03.10.2003
Fericirea Din categoria CitateFericirea umana e formata din atat de multe piese, incat mereu lipseste cate una.
Bossuet Adaugat de Cristian (21 ani) - Orastie - 30.04.2004